Επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τον Ερμή Σχηματαρίου, που συνέτριψε με 80-40 την Αναγέννηση Καρδίτσας, μπαίνοντας με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής!

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Οικονόμου, που από την αρχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα.

Ο Ζαρμακούπης βρέθηκε σε μεγάλη μέρα πετυχαίνοντας 30 πόντους, ενώ ο κόουτς των νικητών μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και βγάζοντας αρκετές άμυνες προηγήθηκαν στο 10′ με 21-12.

Η διαφορά έγινε στη β’ περίοδο, όταν ο Ερμής με καλή άμυνα και εύκολους πόντους σε αιφνιδιασμούς, κατάφερε να προηγηθεί με 46-19 στο ημίχρονο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 25-8 σε αυτό το διάστημα!

Το β’ ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ερμή να φτάνει δίκαια και άνετα στη νίκη με νταμπλ-σκορ (80-40)!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ζιώγας-Τηγάνης-Τζίμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 46-19, 66-28, 80-40.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπακέας 5 (1), Ανδρέου, Δουρούκης 5, Ζαρμακούπης 30 (1), Χατζηγιαννάκης 8 (2), Μερδίτης, Καλημέρης 8, Ζορμπάνος, Χάλιος, Καρακωνσταντάκης 6, Κυριακόπουλος 9 (3), Δημητριάδης 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Σαββόγλου, Ψυχογιός 5 (1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 11, Αρκούδας, Παπαστολόπουλος, Μαραγκός, Κρεμμύδας 6, Αργύρης, Αντωνίου 3 (1), Καλλιάρας 13, Οικονόμου 2.