Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά με τον κόσμο μας γίνεται πάντα πιο εύκολη. Η ομάδα μας επικράτησε με 77-69 της επίσης νεοφώτιστης ΦΕΑ ΝΦ-ΝΧ στο κλειστό γυμναστήριο της περιοχής μας και μπήκε με το… δεξί στις υποχρεώσεις της για την Elite League.

Το σύνολο του Νίκου Οικονόμου έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούταν με 18-13 και το ημίχρονο έκλεισε με 41-28, όντας μπροστά για 13 πόντους. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το καμάρι της Βοιωτίας μας έφτασε έως και στο +15, ωστόσο ορισμένα απρόσεκτα λάθη στην άμυνα και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, έφεραν τους αντιπάλους μας στον πόντο και εν συνέχεια πήραν και προβάδισμα. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά στα μέσα της τέταρτης περιόδου, μίλησε ο… κόσμος μας, δίνοντας ώθηση στην αρμάδα του Νίκου Οικονόμου και η νίκη ήρθε με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-28, 58-55, 77-69.

Ερμής Σχηματαρίου (Νίκος Οικονόμου): Παππάς 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γουάιλι 17 (3/6 βολές, 4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καουφμάνις 5 (1/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νάκης, Ζαρμακούπης 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάππος 6 (2/2 τρίποντα), Καλημέρης, Μέξης, Μητσιμπόνας 11 (3/3 βολές, 1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Τάταρης 2, Κυρίτσης 20 (6/18 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Στις 12 Οκτωβρίου και ημέρα Τετάρτη, ο Ερμής μας φιλοξενεί στην έδρα μας το Ψυχικό για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου. Το Σάββατο (15/10) της ίδιας εβδομάδας, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΑΣ Παπάγου για τη δεύτερη αγωνιστική της Elite League.