Photo By Sakis Dedes

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο ταξίδι της στο Κύπελλο, καθώς γνώρισε την ήττα με 95-97 από τον Πανερυθραϊκό στην τρίτη παράταση του αγώνα.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου δεν πατούσε τόσο καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, έχοντας διαδοχικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πέρασε μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (40-31). Αμφότερες οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, πηγαίνοντας χέρι-χέρι από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Ο Γιάνις Καουφμάνις πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση έως τώρα με τα χρώματα της ομάδας μας, καθώς αποτέλεσε τον παίκτη που έστελνε από παράταση σε παράταση την αναμέτρηση. Πρωτίστως, ο Λετονός μας γκαρντ ευστόχησε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας σε τρίποντο, εν συνεχεία πέτυχε νέο καλάθι τριών πόντων στην εκπνοή του χρόνου και στη δεύτερη παράταση ευστόχησε ξανά στο φινάλε με δίποντο για το 88-88. Στην τρίτη παράταση, το ματς εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 97-95 υπέρ του Πανερυθραϊκού.

Η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει μία θέση στην οκτάδα του Κυπέλλου για τις ομάδας των εθνικών κατηγοριών, ωστόσο στρέφει την προσοχή της στην Elite League, με το επερχόμενο παιχνίδι (22/10) κόντρα στο Μαρούσι και μέσα στην έδρα μας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 40-31, 53-54, 68-68, 78-78 (α΄παρ.), 88-88 (β’ παρ.), 95-97 (γ’ παρ).

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς 4 (1), Γουάιλι 6, Καουφμάνις 26 (3), Νάκης, Ζαρμακούπης 16, Πάππος 8, Καλημέρης, Μέξης 4, Φιλοξενίδης 12 (2), Μητσιμπόνας 13 (3), Σιγάλας 3, Κυρίτσης 3 (1).